С решение № 469 от 7 юли 2023 година на Министерски съвет, ОУ "Христо Ботев" с. Пирне е включено в Списъка на иновативните училища в Република България за учебната 2023/2024 година.
Приоритетно направление номер 1 за ОУ „Христо Ботев“ с. Пирне е повишаване на качеството и ефективността на училищното образование и възпитание.Част от основните ни цели са :
Въвеждането на иновацията „JUMP Math в начален етап , математиката - лесна и интересна“ спомага за реализирането на целите заложени в Стратегията за развитие на училището , а именно, че е продиктувана на първо място от потребностите на децата в начална училищна възраст и е това, което би задържало и повишило мотивацията им за учене. Стимулиране на креативността и училищната им успеваемост .Това е фактор за:
JUMP Math (от англ. Junior Undiscovered Math Prodigies – Млади неоткрити математически таланти) е иновативна система за обучение по математика. Създадена от канадски учен и прилагана успешно вече години наред по цял свят , вече и в България. Методът е отличен , като една от най- добрите иновации в света. Системата позволява да се развият математически умения във всяко дете. Привлекателна е с динамиката на учебния час, гарантира разбиране на материала от всяко дете, а всички деца имат мотивация да учат. В основата е създаването на сигурна и окуражаваща среда, в която всяко дете получава възможност за успех.
Основните елементи на системата са:
В ОУ „Христо Ботев“ с Пирне използваме всички елементи на системата, като фокус на работата с учениците е прилагането на иновативната методика на обучение с JUMP Math. Изборът е с оглед на това, че методиката на обучение, обхваща:
- нагледно-образното и абстрактно-логическото мислене;
- преподаване на малки стъпки, с постоянно повторение, но без механично наизустяване;
- преминаване към новото, след като учителят се увери, че децата са усвоили трайно предишното знание чрез непрекъсната проверка и насърчаваща обратна връзка;
- структуриране на задачите с нарастваща сложност, така че във всеки учебен час, всяко дете да може да ги разбере, да ги реши и да придобие увереност за следващия час;
- раздробяване на сложни математически понятия на малки, постижими елементи и стъпки, преподавани систематично в подкрепяща среда;
- постоянното оценяване, за да могат учителите да забележат и коригират потенциалните проблеми в ранен етап;
- насоченото откривателство, при което ученикът, насочван от своите учители, сам открива закономерностите в математиката и надгражда разбирането и познаването на света чрез опита и изследването;
- най-актуалните изследвания в когнитивните науки и доказани световни практики и програми за преподаване на математика.
В ОУ ‚Христо Ботев“ с.Пирне използваме методиката и материалите за организиране на обучението по математика в начален етап като комбинира часовете, предвидени в раздели А, Б и В от учебния план, както и всички форми на квалификация от системата.